Добре, това се очакваше.
http://abstrusegoose.com/31 ;)
http://www.youtube.com/watch?v=vKA4w2O61Xo (5min)
Като начало, науката е съставена изцяло от теории и никоя от тези теории не е доказана като напълно и абсолютно вярна, защото просто няма начин това да бъде доказано.
В разговорната реч, думата теория често се използва в същия смисъл като хипотеза - предположение.
Научната теория обаче е хипотеза, която е била многократно проверявана и досега не е доказана като грешна.
Научния метод е процеса по който теориите се отсяват.
http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method Започва се с формулиране на една или няколко хипотези. След което се правят опити тези кандидат теории да бъдат опровергани експериментално. За това е необходимо те да предоставя някаква зависимост или прогноза (която не е наблюдавана досега), която може да бъде проверена на практика. Ако кандидат теориите някъде се разминават в предсказанията си, тогава се прави опит да се тестват точно тези случаи, за да може поне едната от тях да се отстрани. Правят се колкото се може повече експерименти, докато се потвърди, че резултатите са предвидими и постоянни.
Ако се опровергаят всички кандидат теории, тогава се правят опити да се формулират нови или се чака да се натрупат повече данни.
Колкото повече експерименти са тествали теорията, толкова по-надеждна е тя.
Обикновено на този етап училищата почват да я преподават, обяснявайки че учените са доказали теорията отвъд всякакво съмнение и това е то...
С времето, знанието се разширява, инструментите се подобряват и възможностите за тестване на екстремни случаи се увеличават. Натрупат се нови данни и някои от тях може да се отклоняват от това което предсказва теорията. Тогава се налага или да се коригира теорията или да се формулира нова. След което процесът на отсяване се повтаря. Разбира се, новите кандидат теории може да са радикално различни, но те все пак трябва да обясняват всички вече проведени експерименти.
Когато имаме множество теории, се предпочитат тези които дават най-близък резултат до реалността. Ако има няколко теории които дават едно и също ниво на точност, тогава се предпочита тази която дава най-простото обяснение. (Това е т.н Бръснач на Окам.)
С други думи, науката е сбор от теории, които повторимо и проверимо дават резултати, които са най-близко до наблюдаваната реалност.
http://chem.tufts.edu/AnswersInScience/RelativityofWrong.htm http://www.sciencemeetsreligion.org/blog/2012/08/what-is-science/ http://www.youtube.com/watch?v=EYPapE-3FRw Мисля че горните неща ще отговорят на много от въпросите ти.
BTW, теорията на Айнщайн не е опровергана. През 2011 OPERA обявиха че при един от техните експерименти (заедно с CERN) са наблюдавали неутрино което се движи по-бързо от светлината. Но по-късно те си откриха няколко проблема в оборудването, като при повторния експеримент резултатите бяха в норма. В норма беше и експериментът проведен от ICARUS. За съжаление, опроверженията не получават толкова внимание в новините.
http://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light_neutrino_anomaly .
Ако все още ти се обсъжда еволюцията на човека, може би ще е добре първо да ми обясниш какво гласи теорията на Дарвин, след което да ми посочиш как е била опровергана.