[b]DirectX – 9 срещу 10
[/b]
От официалното обявяване на DirectX 10 измина известно време и вече сме свидетели както на доста голямо разнообразие графични карти, така и на определен брой игри, които ги използват. Въпреки това остават няколко доста интересни въпроса, на които да се отговори, например каква е реалната разлика във визията на игрите, използващи DirectX 10, в сравнение с 9? Дори и да оставим настрана разликите в производителността на една и съща карта в DirectX 9 и 10, заслужава ли си преминаването към модел, поддържащ по-новата версия?
След обявяването на подробностите около DirectX 10 преди доста време определено може да се каже, че той беше едно от най-очакваните събития в сферата на компютърната графика. Обещанията за новото поколение DirectX 10 съвместими видеокарти включваха добре звучащи екстри, като геометричен шейдър, виртуално адресиране на паметта, shader model 4.0 и т.н. С появата на видеокарти, поддържащи DirectX 10, стана ясно, че производителността на новото поколение графични процесори от висок клас сериозно превишава тази на предишните топмодели, поне що се отнася до DirecX 9. Следващата стъпка след появата на видеокартите беше да започне предлагането на съответните игрови заглавия, възползващи се от новата версия на DirectX. Сега, известно време по-късно, всички тези условия са налице и можем да разгледаме реалната разлика между DirectX 9 и 10, като става въпрос не само за производителността, но и за доста важното визуално представяне в двете API.
Визуалните разлики
Едно от много сериозните предимства на DirectX 10 пред предишните версии беше наличието на геометричен шейдър. От хардуерна гледна точка това е специфичен блок в графичния процесор, който може да вземе всеки един построен обект и да го размножи в произволен желан от нас брой. Това звучи много добре на теория и най-сетне би дало необходимата основа на разработчиците на игри да започнат да използват далеч по-реалистична трева и дървета, както и допълнителни детайли в 3D сцените. В предишните версии на DirectX създаването на всеки един геометричен обект е съпътствано с множество стъпки, всяка от които отнема време на графичното ядро да изчисли съответните задачи. Именно затова рядко може да се срещне игра, която използва огромно количество обекти за постигането на детайлна сцена, далеч по-хитро и елегантно е да се приложат различни техники, създаващи илюзия за това, каквато например е Bump mapping.
Макар на теория нещата да звучат доста оптимистично, на практика това не е съвсем така. Въпреки че разработчиците на игри вече могат да се възползват от геометричния шейдър, те трябва да се въздържат от създаването на сцени с огромен брой обекти, за да се запази обратната съвместимост с хардуера от ниво DirectX 9. За сравнение, при появата на Shader Model в DirectX 8 интегрирането на употребата му в приложенията може да стане със запазване на съвместимостта с по-стария хардуер. За сметка на това, при наличие на хардуерната му поддръжка стават възможни множество визуални екстри, най-забележимата от която може би е далеч по-реалистично изглеждащата вода.
И така, каква все пак е реалната разлика между игрите, поддържащи едновременно както DirectX 9, така и 10? [b]Както се вижда от показаните скрийншотове, в някои от игрите, например Lost Planet, разликата между DirectX 9 и 10 e доста трудно забележима[/b]. В същото време в доста други игри разликата е огромна. На какво се дължи това? Могат да се посочат две основни причини – непълно използване на възможностите на DirectX 9, което е особено забележимо в Age of Conan.
Като втора причина за тази малка разлика може да се посочи другата крайност – непълно използване на функциите и възможностите на DirectX 10, независимо от причината за това. Това се забелязва основно в Lost Planet, където разликата при преминаване от DirectX 9 към 10 не променя нищо съществено от визуална гледна точка.
И все пак – производителността
Макар да отбелязах, че ще разгледаме разликите независимо от промените в производителността, нека все пак обърнем малко внимание и на нея. [b]Истината е, че при всички модели от нисък и среден клас (независимо ATI или Nvidia) производителността под DirectX 10 може да се нарече единствено... посредствена.[/b] Само при върховите модели на двете фирми може да се говори за задоволителна производителност, която несъмнено при следващото поколение изцяло DirectX 10 игри ще бъде вече недостатъчна. Ето защо може би си заслужава да изчакаме съответното поколение видеокарти, които да предложат адекватната производителност. Но ако все пак държите да се насладите на красотата на DirectX веднага, не ви остава друг избор освен сдобиването с видеокарта от сегашното поколение.
Статията е на [i]Добрил Доков[/i] и е взета от сайта на БИК - [url]computers.bg
[/url]